The value of a dollar is calculated by dividing the price by the number of ounces of silver.

A dollar’s current value is equal to the sum of its three most common denominations: the dollar bill, the dollar coin, and the dollar bar.

To find the dollar value, divide the price of silver by the two-ounce quantity of silver used to produce it.

For example, if a pound of silver equals 1.50 ounces, then a dollar value of 1.75 cents equals 1 ounce of silver, or about 0.75 pounds of silver per ounce of dollar bill.

In other words, a dollar bill has a value of $1.75.

To convert that value to the dollars value, multiply the price per ounce by 100,000.

For an ounce of nickel, the price is about $0.12.